Mezi nejčastější dotazy zákazníků patří otázka, jak správně změřit a identifikovat vrut do dřeva. K měření používáme posuvné měřítko, takzvanou šupleru, která nám pomůže přesně určit průměr i délku závitu. Posuvky jsou buď analogové nebo digitální.
Vruty se zápustnou hlavou
Nejprve se budeme zabývat měřením vrutů se zápustnou hlavou, které se při montáži do dřeva, dřevotřísky i hmoždinek používají nejčastěji. Zprvu změříme průměr (kóta d1). Přitom dbáme na to, abychom jako u metrických šroubů měřili závit přes vrcholy, tedy největší průměr. Nikdy neměříme vrut mezi závity nebo v místech zeslabeného dříku.
Naměřený údaj bude ve skutečnosti o něco menší než nominální průměr vrutu. Kupř. u vrutu pr. 5 mm, naměříme asi 4,9 mm. Poté změříme délku vrutu. U zápustných vrutů měříme vždy celkovou délku, tedy závit i hlavu dohromady (kóta L). Celkovou délku měříme též u vrutů s částečným závitem. U nich je pak délka závitu označena v názvu, např. vrut 4x60/35 má délku závitu 35 mm, celková je 60 mm.
Podle průměru vrutu můžeme zároveň určit i tvar drážky pro vedení vrutu, tedy informaci, jaký bit budeme potřebovat pro utažení vrutu. Křížová drážka zápustných vrutů je značená zkratkou PZ (POZIDRIV). Rozdíl oproti drážce PH lze rozeznat na první pohled, pozidriv je opatřen zářezy mezi jednotlivými rameny kříže.
Křížová drážka PZ (POZIDRIV)
pr. 3 = PZ 1
pr. 3,5 až 5 = PZ 2
pr. 6 = PZ 3
Stejně jako vruty s křížovou drážkou, měříme i vruty s vedením na TORX, jak je patrné z vyobrazení níže.
Vruty na TORX jsou u řemeslníků oblíbenější, neboť je zde zajištěno snadnější přenesení vysokých kroutících momentů. Zároveň je minimalizováno vyklouznutí šroubovacího nástavce.
Drážka s vedením na TORX
pr. 3 = TX 10
pr. 3,5 = TX 15
pr. 4 a 4,5 = TX 20
pr. 5 = TX 25
pr. 6 = TX 30
Vruty s půlkulatou hlavou
K měření vrutů s půlkulatou hlavou použijeme posuvné měřítko a opět začneme průměrem (d1). Zde postupujeme stejně jako výše při měření zápustných vrutů. U délky ovšem měříme pouze délku vrutu bez hlavy (L). Stejně tak měříme i vruty podobných tvarů, jako např. s talířovou a okrasnou hlavu.
Vedení pro bit je tu stejné jako u zápustných vrutů, tedy drážka PZ.
Křížová drážka PZ (POZIDRIV)
pr. 3 = PZ 1
pr. 3,5 až 5 = PZ 2
pr. 6 = PZ 3
Stejně jako vruty s křížovou drážkou, měříme i vruty s vedením na TORX, jak je patrné z vyobrazení níže.
Drážka s vedením na TORX
pr. 3 = TX 10
pr. 3,5 = TX 15
pr. 4 a 4,5 = TX 20
pr. 5 = TX 20/25 (dle volby výrobce)
pr. 6 = TX 30
Vruty s čočkovou hlavou
Vruty se zápustnou hlavou a čočkou měříme stejně jako zápustné. Délka musí být měřena bez čočky, tedy včetně kužele zapuštění, ale bez obloučku, který vyčnívá nad povrch. Dle obrázku níže (L). Velikost drážky PZ se shoduje se zápustnými vruty.
Vruty se šestihrannou hlavou
Takzvané podstavcové vruty dle DIN 571 měříme v průměru (d1) opět přes vrcholy závitů, délka je potom bez hlavy (L). Pro utahování lze použít šestihranné nástavce, stranové klíče nebo ráčnu s příslušnou hlavicí. Velikost klíče pro vruty DIN 571 je obdobná jako u metrických šroubů.
Vruty DIN 571
pr. 5 - klíč 8 mm
pr. 6 - klíč 10 mm
pr. 8 - klíč 13 mm
pr. 10 - klíč 17 mm
pr. 12 - klíč 19 mm
pr. 16 - klíč 24 mm
Kombivruty
Závrtné vruty kombinované, tedy se závitem metrickým i do dřeva, měříme nejprve v průměru. Oba konce závitů mají stejný průměr, můžeme si tedy vybrat (d1 nebo d2). Délka se měří celková (L). Vedení na TORX pro utahování není u všech vrutů, záleží na volbě výrobce, stejně tak šestihran mezi závity často chybí. Vruty se pak utahují např. pomocí kloboukové nebo jiné uzavřené matice.