gradient
Zemní vruty - výběr typu, použití a montáž
Rady, tipy a návody

Zemní vruty - výběr typu, použití a montáž

Zákazníci se nás často ptají na vhodnost použití, výběr správného typu zemního vrutu a na postup montáže. Proto jsme pro vás sepsali krátký článek, ve kterém naleznete tyto informace.

Použití zemních vrutů

Zemní vruty představují moderní a inovativní řešení pro zakládání staveb bez nutnosti kopání základů a betonování. Tyto vruty se používají v široké škále aplikací, od lehkých konstrukcí jako jsou ploty, terasy, pergoly a dětská hřiště, až po těžší stavby jako jsou dřevostavby a fotovoltaické panely. Jejich hlavní předností je rychlost a jednoduchost instalace, která nevyžaduje žádné výkopové práce a technologické přestávky, což výrazně zkracuje čas výstavby a snižuje náklady.

Výhody zemních vrutů

  1. Rychlá instalace: zemní vruty lze nainstalovat během několika minut bez potřeby výkopových prací, betonování a dlouhého vytvrzování betonu.
  2. Ekologické řešení: instalace vrutů minimalizuje zásahy do terénu a nevyžaduje použití betonu, což snižuje uhlíkovou stopu projektu.
  3. Flexibilita: v případě potřeby lze vruty snadno demontovat a znovu použít, což je ideální pro dočasné stavby a změny projektů.
  4. Stabilita a nosnost: díky speciální konstrukci a materiálům poskytují vruty vysokou stabilitu a nosnost, která je srovnatelná s tradičními betonovými základy. Únosnost zemních vrutů závisí na geologických podmínkách, záleží na typu půdy, do které se bude vrut instalovat. Nejméně vhodné je použití zemních vrutů v lehkých písčitých půdách. Více informací o únosnosti jednotlivých typů zemních vrutů v přiloženém technickém listu.
  5. Dlouhá životnost: vruty jsou vyrobeny z kvalitní oceli S235JR a jsou žárově zinkované, což zaručuje dlouhou životnost.

Postup instalace zemních vrutů

Správná instalace zemních vrutů je klíčová pro zajištění jejich funkčnosti a dlouhé životnosti. Zde je základní postup:

  1. Příprava terénu: vyrovnání a očištění místa instalace, proměření výškových rozdílů terénu, abychom se ujistili, jakou délku vrutů je nutné použít. Standardní pevné zemní vruty umožňují vyrovnání výškového rozdílu max. do 30-40 cm.
  2. Označení místa pro vruty: přesné označení pozic pro jednotlivé vruty podle plánu stavby. V místech montáže zemních vrutů je vhodné zatlouct ocelovou tyč (roxor), vytvoříme tím vodící otvor pro zavrtání vrutu a zároveň si ověříme, že v zemi není nějaká překážka, která by bránila v zašroubování zemního vrutu. Pro vytvoření vodícího otvoru je také možné použít dlouhý stavební vrták o průměru 12-20 mm, pokud se v místě montáže nachází například štěrk nebo navážka.
  3. Instalace vrutů: do připraveného vodícího otvoru vložíme špici vrutu a pomocí montážní tyče nebo montážního kříže (pro kruhové vruty typ G) vrut zašroubujeme do požadované hloubky. Při zavrtávání vrutu je nutné kontrolovat kolmost zavrtávání pomocí vodováhy. Ideální je vrut zašroubovat celý do země až po montážní otvor, v případě vyrovnání výškových rozdílů musí být vrut zašrouvován minimálně nad kuželovou část vrutu, aby zemina kolem vrutu byla dostatečně zhutněná.
  4. Kontrola a úprava: po zavrtání vrutu je nutné ověření správné polohy vrutů proměřením a případná úprava polohy vrutu.
  5. Připojení konstrukce: upevnění jednotlivých dílů stavby nebo zařízení na nainstalované vruty, způsob upevnění závisí na typu a tvaru zvoleného zemního vrutu a druhu materiálu, který je k vrutu ukotvený.

Typy zemních vrutů

V našem sortimentu nabízíme několik typů zemních vrutů, které se liší konstrukcí, tvarem a použitím:

  1. Zemní vrut kruhovýklasický kruhový vrut s univerzálním použitím, vhodný pro lehké konstrukce jako jsou ploty, pergoly a menší zahradní stavby. Nejčastěji se používá pro výstavbu plotů - kotvení plotových sloupků. Sloupek vložíme do vrutu, polohu zajistí me pomocí šroubů a zasypeme ostrohranným štěrkem, který sloupek bezpečně zajistí. Vrut je možné zakrýt plastovou redukcí, kterou nasadíme na plotový sloupek. Ke kruhovým vrutům tvaru G dodáváme také příslušenství, které rozšiřuje možnosti použití těchto vrutů. Jedná se o ploché víko, kteréje určené pro kotvení dřevěných roštů (pergol, teras), dále o redukci tvaru T,  která slouží pro skrytou montáž do trámků. Více informací v technickém listu.
  2. Zemní vrut s patkou Uvrut ukončený patkou ve tvaru U, s šířkou patky pro trámky o průřezu 70/80/90/100/120/140 mm. Tento vrut je nejprodávnějším základním typem zemního vrutu, je vhodný pro široké možnosti použití a bezpečné ukotvení dřevěných trámků. V sortimentu nabízíme i vrut se stavitelnou šířkou patky U v rozsahu 80-170 mm, který je vhodný například při použití starých trámů s nestejnoměrným průřezem. Trámek k patce zemního vrutu přišroubujeme pomocí konstrukčních vrutů s talířovou hlavou nebo speciálních vrutů Rapi-tec určených přímo do tesařských kování. Při použití těchto typů vrutů se do dřevěného hranolu nepředvrtává otvor, vruty se šroubují napřímo do plného materiálu. Více informací v technickém listu.
  3. Zemní vrut s patkou Tvrut ukončený patkou ve tvaru T, ve 2 variantách s šířkou patky 76 a 91 mm. Vruty s patkou tvaru T jsou alternativou k základním typům zemních vrutů tvaru U, patka T se vkládá do proříznutého konce dřevěného trámku. Místo připojení patky k trámku tak není viditelné a je výhodnější z estetického hlediska. Trámek se v tomto případě provrtá vhodným vrtákem v místech otvorů na patce a připojuje se pomocí závitových svorníků M10 (závitových tyčí) nebo šroubů se šestihrannou hlavou se závitem M10, případně lze použít šrouby vratové. Pro montáž je potřeba použít také vhodné podložky a matice. Více informací v technickém listu.
  4. Zemní vrut s patkou Lvrut ukončený patkou ve tvaru L, s šířkou patky 80/100/120 mm. Tento typ zemních vrutů je určený pro případy, kdy není žádoucí viditelná patka na pohledové straně trámku nebo pro použití do rohů konstrukcí či míst, kde z důvodu omezeného prostoru nelze použít vruty s U patkou. Trámek k patce zemního vrutu přišroubujeme pomocí konstrukčních vrutů s talířovou hlavou nebo speciálních vrutů Rapi-tec určených přímo do tesařských kování. Při použití těchto typů vrutů se do dřevěného hranolu nepředvrtává otvor, vruty se šroubují napřímo do plného materiálu. Více informací v technickém listu.
  5. Zemní vrut s patkou pilíře: zemní vruty s výškově stavitelnou patkou pilíře nabízíme ve 3 délkách a a rozměrech patky 80x80/110x110 mm. Tenty typ vrutů poskytuje větší komfort při při montáži, výškové rozdíly po zavrtání do země je možné doladit díky výškově stavitelné desce na závitové tyči o průměru M24. Trámek k desce zemního vrutu přišroubujeme pomocí konstrukčních vrutů nebo speciálních vrutů Rapi-tec určených přímo do tesařských kování. Při použití těchto typů vrutů se do dřevěného hranolu nepředvrtává otvor, vruty se šroubují napřímo do plného materiálu. Více informací v technickém listu.
  6. Zemní vrut s přírubou: zemní vruty se šestihranou přírubou s ovory o průměru 11 mm a přivařenou šestihrannou středovou maticí M16. Používají se nejčastěji pro kotvení vodorovných konstrukcí (vodorovně ležícých nosných trámků). Mají delší válcovou část, s těmito vruty je možné vyrovnání výškového rozdílu až o 40 cm.  Trámek se k vrutu kotví z vrchní strany pomocí závitového svorníku nebo šroubů do přivařené matice. Další možností ukotvení je ze spodní strany pomocí konstrukčních vrutů nebo speciálních vrutů Rapi-tec určených přímo do tesařských kování. Při použití těchto typů vrutů se do dřevěného hranolu nepředvrtává otvor, vruty se šroubují napřímo do plného materiálu. Více informací v technickém listu.

Zemní vruty představují efektivní a ekologické řešení pro zakládání různých stavebních projektů. Jejich rychlá instalace, flexibilita a vysoká nosnost je činí ideálním řešením pro moderní stavební aplikace. Výběr správného typu vrutů a dodržení montážních postupů je klíčové pro dosažení optimálních výsledků. Zemní vruty jsou skvělou alternativou k tradičním betonovým základům a mohou významně přispět k úspěchu vašeho projektu.

 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím

Sdílet na Facebooku

Štítky

Rubriky blogu

Dále by vás mohlo zajímat

gradient

Potřebujete poradit?
Zeptejte se na cokoliv.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů

Přihlásit se k odběru novinek

Zanechte nám svůj email a my vám budeme zasílat informace o produktech a jak s produkty zacházet.

Sledujte nás na sociálních sítích