gradient
Stavba terasy: Spodní konstrukce, montáž a doporučení
Stavba dřevěné terasy

Stavba terasy: Spodní konstrukce, montáž a doporučení

Než přistoupíte k vlastní stavbě terasy, je potřeba terasu pečlivě naplánovat a vybrat vhodné materiály. Terasa se skládá z mnoha jednotlivých dílů a příslušenství, které je potřebné k montáži.

Vlastní terasa bude mít hmotnost cca 55 kg/m2. Dále je třeba uvažovat s provozním zatížením terasy. U domácích teras je potřeba počítat se zatížením cca 400 kg/m2 a u teras na veřejných místech s cca 600 kg/m2.

Terasa se skládá z mnoha jednotlivých dílů, pro zjednodušení ji můžeme rozdělit na dvě základní části. Na spodní konstrukci a pochozí část.

Spodní konstrukce

Správně a kvalitně provedená spodní konstrukce má zásadní vliv na stabilitu terasy a její životnost. Spodní konstrukce musí zaručit, že terasa je rovná a zůstává rovnou i při zatížení. Vlastní provedení spodní konstrukce musí zamezit přímému styku dřevěných dílů se zeminou a chránit tak dřevěné díly před stykem s povrchovou vodou a zemní vlhkostí. Následkem špatně navržené nebo provedené konstrukce spolu s nevhodným výběrem dřeva může dojít k rychlému napadení dřevěných dílů dřevokaznými houbami.

Spodní konstrukce sestává z podpěr a nosníků. Podpěry přenáší zatížení z terasy na podklad. Proto musí být položeny na dostatečně únosném podkladu, u kterého je vyřešen případný odvod srážkové vody. Podle stavebních podmínek a požadavků na výšku terasy volíme mezi podpěrami TP1 až TP6. V případě požadavku na ještě větší výšky lze tyto podpěry seskládat na požadovanou výšku z individuálně dodaných dílů. Podpěry jsou profesionálním řešením, které ušetří mnoho času při zakládání terasy. Umožňují velmi jemné a tedy i přesné nastavení výšky a díky uložení hlavice podpěry na kulové ploše vyrovnání nerovností podkladu nebo nastavení požadovaného spádu celé terasy.

Nosník se pokládá na hlavici terasové podpěry mezi nastavitelná křidélka. Maximální šířka nosníku je 83 mm. Nosník se k hlavici připojuje vruty přes otvory v křidélkách. Vlastní hlavice leží na spodní části terasové podpěry volně. Terasové podpěry se k podkladu nekotví.

Terasu je nutné ukotvit k podkladu pouze v případě, kdy hrozí její zvednutí sací silou větru. V tomto případě se vhodně upevní za nosníky. Použití terasových podpěr je vhodnější i z pohledu provětrávání terasy. S vyšší stavební výškou a celkovou vzdušností je terasa lépe provětrávaná, je rychleji odváděna vlhkost a to přispívá k prodloužení životnosti terasy. Doporučená výška terasy od podkladu po horní hranu terasové palubky je 150 mm. Výšky 70 mm a méně jsou vysloveně nevhodné. V případě, že je terasa vysoká 600 mm a výše a je situována některá z hran do volného prostoru, musí být opatřena zábradlím.

Pokud je spodní konstrukce zakládána např. na střešních fóliích z PVC, je nutné oddělit terasové podpěry od tohoto materiálu podložkou pod podpěry. Střešní fólie obsahují změkčovadla, která nepříznivě působí na materiál, ze kterého jsou terasové podpěry vyrobeny. Druhou možností, jednodušší, ale ne zcela ideální, je uložení nosníků na únosný podklad, např. betonovou plochu, dlažbu, nebo plochou střechu. Zde je nutné alespoň oddělit nosníky od podkladu gumovou montážní podložkou dodávanou v rolích. Montážní podložka zamezí přímému kontaktu se srážkovou vodou, popřípadě styku s vlhkým podkladem.

Plusem je vyrovnání drobných nerovností a odpružení terasy. Nevýhodou oproti terasovým podpěrám je horší provětrávání prostoru pod terasou. Osová vzdálenost nosníků by měla být v rozmezí 400 až 600 mm v závislosti na dřevině a tloušťce palubky. Doporučená osová vzdálenost je 20 x tloušťka palubky. Pro celkové zpevnění spodní konstrukce je vhodné vložit mezi hlavní nosníky příčné nosníky. Tyto mohou být připojeny k hlavním nosníkům za pomoci např. úhelníků s vruty.

 

 

Pochozí část

Pochozí část je tvořena terasovými palubkami a případně dilatačními díly. Je to hlavní část terasy, která dělá největší parádu. Proto by její zhotovení mělo být co nejpečlivější. Na výběr máme ze dvou možností připojení terasových palubek k nosníkům. Buď neviditelné připojení, kdy na povrchu není vidět žádný spojovací materiál, nebo klasické připojení, kdy je na povrchu přiznaný spojovací materiál. Neviditelné připojení je efektnější, ale je nákladnější a náročnější na provedení. Po rozhodnutí o způsobu připojení je nutné zvolit vhodný spojovací materiál.

Pochozí částí a montáží terasových prken se budeme věnovat v dalším článku...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím

Sdílet na Facebooku

Štítky

Dále by vás mohlo zajímat

gradient

Potřebujete poradit?
Zeptejte se na cokoliv.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů

Přihlásit se k odběru novinek

Zanechte nám svůj email a my vám budeme zasílat informace o produktech a jak s produkty zacházet.

Sledujte nás na sociálních sítích